Prekopreteky

a4

Ak je víťaz len jeden, sú všetci ostatní porazení?

Preteky sú fyzicky, psychicky aj finančne mimoriadne vyčerpávajúce. Samotný akt súťaže sa odohráva väčšinou len v rámci veľmi krátkeho časového úseku, do ktorého pretekár sústredí všetky svoje schopnosti a skúsenosti, ktoré nadobudol dlhodobým a úmorným tréningom. Po podaní výkonu je zväčša absolútne vyčerpaný a jeho regenerácia si vyžaduje oveľa dlhší časový interval než samotné preteky.

Temnou stránkou pretekov je fakt, že na jedného víťaza pripadá obrovské množstvo porazených. Vlastne, všetci zúčastnení až na jedného zaručene prehrajú. Koncept súťaže ako spôsob výberu, ktorý by sme radi aplikovali na všetky stránky ľudského života, je však mimo športového zápolenia spochybniteľný.

Je pravdou, že súťaženie nás ľudí, ale aj ostatné živočíšne druhy neustále motivuje, rozvíja a ženie vpred. Vďaka súťaživosti máme biologickú i technologickú evolúciu. Súťaž však pracuje len s extrémnymi polohami – buď si víťaz, alebo porazený. V takomto prístupe k životu už nie je miesto pre citlivé vnímanie všetkej tej jemnej rozmanitosti sveta okolo nás.

V súčasnej, na výkon orientovanej spoločnosti, v ktorej súťažíme o všetko a s každým, dokonca aj sami so sebou, sme frustrovaní, keď zaostávame, prehrávame, ak nám niečo uniká. Ale čo je to, čo strácame? Spoločnosť sa tvári, že v nej niet miesto pre porazených. No ak je víťaz len jeden, nie sú porazení všetci ostatní? A nemôže nám prehra v konečnom dôsledku dať viac než víťazstvo?

Výstava PREKOPRETEKY je o pretekoch, pretekaní, pretekaní sa s ostatnými i so samým sebou. Je to miniatúrna sonda do duše pretekára. Pavol Prekop preteká opreteky. Na ktorom mieste skončí? Dosiahne pódiové umiestnenie? Stane sa víťazom?

Názov výstavy: PREKOPRETEKY

Autor: Pavol Prekop

Kurátor: Omar Mirza

Vernisáž: štvrtok 5. apríla 2018 o 19.00 hod.

Trvanie: 6. 4. – 30. 4. 2018

Miesto: Galéria Čin Čin, Podjavorinskej 4, Bratislava

Otváracie hodiny: po – pi 14.00 – 18.30

Web: www.galeriacincin.sk